2018.09.19

Wycieczka do Podzamcza Chęcińskiego

We wrześniu odbyła się wycieczka, w której uczestniczyli uczniowie z klas 1-8. Podczas wyjazdu zwiedzili Centrum Nauki Leonarda da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Miejsce to zaprasza do przeżycia wielkiej przygody, pozwala zrozumieć wiele zjawisk związanych z fizyką, chemią i biologią. Dzięki wielu wystawom można zrozumieć także funkcjonowanie naszego organizmu. Po zakończeniu zwiedzania Centrum dzieci oraz opiekuni udali się do Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Miejsce to jest jedną z największych na świecie kolekcji zegarów słonecznych oraz przyrządów astronomicznych, stanowiących atrakcję nie tylko dla miłośników astronomii. Zawiera niemal wszystkie typy zegaró słonecznych używanych od XVI w. po czasy współczesne.
Zwieńczeniem wyjazdu było odwiedzenie historycznego dla Polski miejsca- Racławic. to właśnie tam odbyła się bitwa w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Dzieci zobaczyły Kopiec Kościuszki usypany na górze zwwanej Zamczysko, dla upamiętnienia stoczonej tam w 1794r. przez Tadeusza Kościuszko i kosynieró bitwy z Moskalami. U podnóża Kopca znajduje się ogromny pomnik przedstawiający Bartosza Głowackiego- jednego z kosynierów gaszącego lont armaty czapka.

Podzamcze, Chęciny, Jędrzejów, Racławice