2017.10.10

29 października 2017 r. o godz. 14.30

w  Szkole Podstawowej w Leśnej

Program

- Przedstawienie w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły – Tadeusz     Kościuszko w poezji i pieśni

- Prelekcja dr hab. prof. UJK Urszuli Oettingen – Pamięć  o Tadeuszu Kościuszce

- Prezentacja multimedialna:  Piotr Kita – Tadeusz Kościuszko bohater narodowy

- Występ Zespołu  Pieśni i Tańca Leśnianie

- Rozstrzygnięcie konkursu dla uczniów: Pamiętajmy o naszej historii

Uroczystościom towarzyszyć będzie wystawa prac plastycznych uczniów

Rok 2017 jest obchodzony jako Rok Tadeusza Kościuszki. W ten sposób Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej nawiązał do 200. rocznicy śmierci bohatera polskiego i amerykańskiego, obywatela honorowego republiki francuskiej, przywódcy insurekcji 1794 r., który poświęcił życie idei niepodległej ojczyzny.Gminne obchody tej rocznicy odbyły się 29 października w naszej szkole.  Uczniowie przygotowali uroczystą akademię pt:Tadeusz Kościuszko w poezji i pieśni.Po uroczystej akademii  dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen mówiła o znaczeniu pamięci o Tadeuszu Kościuszce w utrwalaniu polskiej tożsamości narodowej, o obiektach związanych z jego postacią zachowanych w Krakowie, w tym Kopcu Tadeusza Kościuszki, miejscu pochówku w podziemiach katedry na Wawelu. Wspomniała o pamiątkach kościuszkowskich w Solurze w Szwajcarii, na kontynencie amerykańskim, w Racławicach, Maciejowicach, Połańcu, Kielcach.

Następnie Piotr Kita nauczyciel historii przypomniał życiorys Kościuszki w formie prezentacji multimedialnej. Mówił o jego udziale w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, działalności wojskowej i politycznej w obronie Konstytucji 3 Maja w 1792 r. Duży nacisk położył na walkę z wojskami Rosji i Prus  w czasie insurekcji 1794 r., którą Kościuszko prowadził jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej.
Część oficjalną zakończył występ Zespołu Pieśni i Tańca Leśnianie ,który wykonał pieśni patriotyczne .
Uroczystość ta była również powiązana z zakończeniem projektu patriotycznego ,realizowanego przez Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna.W projekcie uczestniczyli uczniowie naszej szkoły z klas I-7.Na holu można było podziwiać prace uczniów pt: Pamiętajmy o naszej historii. Wszyscy uczniowie ,którzy brali udział w konkursie otrzymali upominki za pięknie wykonane prace.Po rozdaniu nagród  pan burmistrz wręczył w ramach uchwalonego przez Radę Ministrów RP Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zestaw książek do szkolnej biblioteki.Za które serdecznie dziękujemy.
Ogromne podziękowania ze strony całej społeczności szkolnej należą się pani prof.Urszuli Oettingen za wpajanie ducha patriotycznego i rozbudzanie świadomości patriotycznej  w naszych uczniach.

Kościuszko - Akademia