2015.11.12

Święto Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Publicznej Szkole Podstawowej w Leśnej.
11 listopada to wyjątkowa data dla każdego Polaka. Tego dnia świętujemy odzyskanie wolności, niepodległości- wartości, których nasz naród pozbawiony był przez 123 lata zaborów. W Leśnej Starej Wsi, w wyjątkowy sposób uczczono 97. rocznicę wyzwolenia spod opresji zaborców.

Uroczystość rozpoczęto mszą święta pod przewodnictwem ks. proboszcza parafii Bodzentyn Leszka Sikorskiego oraz księdza Adama Bałchanowskiego. Wierni, w skupieniu    i zadumie, swoją modlitwą oddali hołd walczącym o wolność.

Następnie głos zabrała Pani profesor Urszula Oettingen, pracownik naukowy wydziału humanistycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Opowiadała o istocie walk narodowowyzwoleńczych, ze szczególnym uwzględnieniem potyczek stoczonych na naszym terenie, naszej małej ojczyźnie.

Kolejną częścią uroczystości był występ młodzieży szkolnej. Uczniowie, pod przewodnictwem pani Aleksandry Basy i pani Barbary Czernikiewicz, przygotowali program słowno- muzyczny, prezentujący drogę Polski do wolności. Mottem przewodnim występu młodzieży były słowa marszałka Piłsudskiego: Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. Swoim występem, uczniowie pragnęli pokazać, iż historia naszego państwa  nie jest im obojętna.

Podczas uroczystości wystąpił Zespół Pieśni i Tańca ,,Leśnianie”.  Członkowie grupy, ubrani w piękne stroje ludowe, zaprezentowali pieśni oraz poezję patriotyczną.

Na zakończenie głos zabrał Wiceburmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn pan Andrzej Jarosiński, który serdecznie podziękował za zorganizowanie tak podniosłej uroczystości oraz Dyrektor szkoły pani Beata Domańska- Kózka, która zaprosiła wszystkich zgromadzonych na słodki poczęstunek.

Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Publicznej Szkoły Podstawowej w Leśnej serdecznie dziękują wszystkim osobom, które brały udział w tegorocznych obchodach Święta niepodległości. Było nam niezmiernie miło gościć w progach naszej szkoły księdza Proboszcza Leszka Sikorskiego, Panią profesor Urszulę Oettingen, Wiceburmistrza Miasta      i Gminy Bodzentyn pana Andrzeja Jarosińskiego, zespół ,,Leśnianie”, oraz wszystkich mieszkańców okolicznych miejscowości.

Aleksandra Basa

Święto Niepodległości