• Strona główna
  • Mapa strony
  • Kontakt

Aktualności

2019.04.04

„Żołnierze Wyklęci”

Od 2011 roku 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości na terenie Gminy Bodzentyn kolejny raz odbyły się 2 marca w Szkole Podstawowej w Leśnej-Starej Wsi. Rozpoczęły się modlitwą za Poległych, którą poprowadził ks. Piotr Kotwica z Parafii Bodzentyn.

Następnie po odśpiewaniu Hymnu Narodowego uczniowie miejscowej szkoły przedstawili program artystyczny poświęcony żołnierzom Armii Krajowej w latach II wojny światowej i działaniom polskiego powojennego podziemia niepodległościowego.

Historyk Leszek Bukowski z Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury Kieleckiej mówił o znaczeniu walki i oporu przeciw sowietyzacji Polski i narzuconemu siłą ustrojowi. Wspomniał o Witoldzie Pileckim, Danucie Siedzikównie „Ince” i wielu innych osobach zamordowanych przez komunistyczne służby bezpieczeństwa,  również o poszukiwaniach ich grobów.

Głos zabrali przybyli goście. Ppłk Mirosław Wolski z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach podkreślił rolę wojska w wychowaniu patriotycznym. Szczególnie zwrócił się do młodzieży zachęcając do związania życiowej drogi z służbą wojskową.

Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski podzielił się swoimi refleksjami na temat obchodzonego święta. Starosta Kielecki Mirosław Gębski nawiązał do rodzinnych wspomnień i osób związanych z ruchem niepodległościowym. Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba mówił o konieczności przypominania polskiej historii, zwłaszcza tej najnowszej, podziękował również organizatorom  za przygotowanie uroczystości.

Prof. Urszula Oettingen przypomniała, że święto obchodzimy 1 marca, gdyż tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia  „Wolność i Niezawisłość”. W antykomunistycznym powstaniu walczyło ok. 200 tys. osób. Podziękowała uczestnikom, Dyrektorce Szkoły Beacie Domańskiej-Kózce, Gronu Pedagogicznemu i uczniom za kultywowanie pamięci historycznej i aktywne uczestnictwo w obchodach świąt państwowych. W imieniu Wojewody Świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek przekazała dla szkoły komplet patriotycznych gier planszowych „Droga do Niepodległości. Szlakiem I Kompanii Kadrowej”, w przygotowaniu której uczestniczyła jako konsultant merytoryczny. Grę wręczyła również uczniowi Bartoszowi Sikorze za dobre wyniki w nauce, zwłaszcza z historii.

Obchody zakończyły się patriotycznym występem Zespołu Pieśni i Tańca Leśnianie.W uroczystym spotkaniu uczestniczyli radni z Przewodniczącą Rady Miejskiej w Bodzentynie Teresą Bzymek, okoliczni mieszkańcy, harcerze pod opieką drużynowej Ingi Świderskiej. W przygotowanie wydarzenia zaangażowani byli nauczyciele Barbara Czernikiewicz, Aleksandra Wójcik, Piotr Kita, radna Katarzyna Sikora, sołtys Leśnej Beata Babiarz                                

                                                                                                      Urszula Oettingen

„Żołnierze Wyklęci”

Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.